اصول اساسی چهار روش عمده چاپ
16
تیر

اصول اساسی چهار روش عمده چاپ

در مقاله از سری مقاله های هزاره سوم، قصد داریم که به چهار اصل اساسی در چاپ بپردازیم و آنها را معرفی کنیم.

روش چاپ افست به چه صورتی است؟

آماده سازی چاپ افست یا سنگی را لیتوگرافی می گوییم. فرمی که برای چاپ افست آماده میشود، پلیت یا زینک نام دارد. در این روش قسمتی که قرار است چاپ شود و قسمت دیگر که چاپی ندارد هردو، در یک سطح بر روی پلیت یا زینک در یک سطح صاف و بصورت مسطح قرار میگیرند و لاستیک بصورتی قرار میگیرد که با تمام سطح پلیت تماس داشته باشد. سطح زینک قابلیت جذب رنگ و منتقل کردن آن به لاستیک را دارد. بقیه ی قسمت های پلیت که قسمت های بدون چاپ هستند و بر روی آنها چاپی انجام نخواهد شد، رنگ و جوهر را دفع میکنند. قسمت های بدون چاپ پلیت به وسیله محلول مرطوب کننده مثل آب مرطوب می شود، تغذیه مرکب و آب به صورت همزمان انجام می شود.

چاپ افست |جزییات دستگاه افست | در دل یک دستگاه چاپ افست چه می‌گذرد؟ |  سایمانکو، طراحی و چاپ آنلاین

چاپ افست یا چاپ لیتوگرافی نمونه ای از روش چاپ همسطح است.

روش چاپ برجسته به چه صورت است؟

در این روش از چاپ، سطح قسمت چاپی طرح از سطح بدون چاپ آن در روی فرم چاپی برجسته تر است. در ابتدا قسمت چاپی رنگی و مرکبی میشود و بعد آنرا با فشار به کاغذ یا سطح چاپی انتقال میدهند. هم نوردهای مرکب و هم کاغذ، تنها با قسمت برجسته تماس پیدا می کنند. چاپ فلکسوگرافی و لترپرس نمونه هایی از چاپ برجسته هستند.

کارت ویزیت لوکس - چاپ و بسته بندی | چاپ کاتالوگ| ست اداری|عکاسی|پارس نورا

روش چاپ گود به چه صورت است؟

این روش به عبارتی برعکس روش برجسته است. در این روش قسمتهای چاپ شونده در سح پایین تر و گودتری، نسبت به قسمت های بدون چاپ بر روی فرم قرار میگیرند. قسمت چاپی یا همان گود با جوهر و مرکب (رنگ) پر میشود. و رنگ های اضافی بوسیله سیلندراز سطح پاک میشوند. بعد از آن سیلندر با شار بر روی کاغذ و قسمت چاپی رنگ را به آن انتقال میدهد. چاپ گراور نمونه ای از چاپ گود است.

روش چاپ استنسیل به چه صورت است؟

در این روش چاپ، قسمت های چاپ شونده و بدون چاپ هردو باهم بر روی یک صفحه ی توری با شکاف های بسیار زیاد و ریز قرار میگیرند. قسمت های چاپی بصورت بلوک نشده (باز) و سمت های بدون چاپ بصورت بلوک شده (بسته) میباشند. در مرحله چاپ، کاغذ یا دیگر مواد چاپ شونده مانند پارچه مماس با توری آماده شده، قرار میگیرد. و جوهر از قسمت های باز آن با فشار کاردک بر روی کاغذ یا پارچه چاپ میشوند. چاپ سیلک اسکرین نوعی از چاپ استنسیل به شمار می‌رود.

نحوه ساخت استنسیل چاپ سیلک | فروشگاه پیروزگر

6 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد لحظه ای برای شما